-

Elérhetőségek

Apáczai Waldorf Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola

Cím: 9700 Szombathely,
11-es huszár út 40. (A felújított egykori huszárlaktanya épülete)
Telefon:
+36305269260
E-mail:
apaczaiiskola@gmail.com


Tudástár

Advent



Advent

Adventi időszak

 

A Nap alacsonyan jár, ködösek a hajnalok, a sötét napok rontást hozhatnak, de ez a várakozás, a készület, a reménykedés ideje is – advent van. Az embernek el kellett űznie a gonoszt testéből, lelkéből, a mindenségből, hogy minden épen maradjon, s rendezetten várja a csodát, a Nap téli fordulatakor a Fény-Krisztus születését. A vágyakat böjttel, sötét öltözettel, szent cselekedetekkel tartotta távol, hogy a születés az ő cselekvő részvételével, benne mehessen végbe.

Ma a zajtól, hírtől, fénytől harsogó világunkban egyre nehezebb megállni, csendet teremteni. Újból és újból erőfeszítést tesz az ember, hogy a külső fényt belsővé tegye, s hogy nyugalom, szeretet és melegség áradjon ki az emberből. Ezáltal tud megérkezni a lélekbe valami abból, melynek megszületését ünnepeljük Karácsonykor.

Mi történik az iskolában Adventkor?

Az adventi időszakban reggelente karácsonyi dalokat énekelünk, és az adventi koszorún mi is meggyújtjuk a gyertyákat. Illetve az adventi időszak végén a gyermekek és a felnőttek részt vesznek az adventi spiráljárásban. Az adventi koszorú készítésénél lényegesen kevésbé elterjedt az adventi spirál készítése. A padlón fenyőgallyakból és mohából (csigavonalat) spirálformát rakunk ki. Középen, kissé eltakarva gyertya ég. Amikor a gyerekek bejönnek, csak a gyertya világít. Körülülik ezt a formát, a spirál-forma elején fenyőágakból kaput formálunk. Minden gyerek egy almába dugott gyertyát kap, és egyenként megindulhatnak a csigavonal mentén. Középen, az ott égő gyertyán meggyújthatják saját gyertyáikat. Ezt ráhelyezik a fenyőből kirakott csigaformára úgy, hogy végül az egyész ki lesz világítva. Míg a kör külső és belső térre osztott képet nyújt, addig a spirál kívülről befelé vezet. A gyerek a spirál legbelső pontján találja meg a lángot, amelyen meggyújthatja saját gyertyáját. Lassanként az egész helyiséget megvilágítják a gyertyalángok. Két pólust különböztethetünk meg: minden gyereknek egyedül kell megtalálni az utat kívülről befelé, a spirál legbelső pontján megtalálja a fényt. Ebben a képben a befelé haladó adventi út jelenik meg.

Másrészt minden gyerek a saját gyertyáját a többi gyertya közé teszi, a közösség rendelkezésére bocsátja. Ebben a gesztusban szociális érzés jut kifejezésre. Ez a kép is példázza az emberiség fejlődését. Először az individualizálódás útját járjuk, hogy aztán saját erőnket a közösség rendelkezésére bocsássuk. Az a mód, ahogy egy gyerek befelé és kifelé halad az adventi spirálban, sokat elárul lényéről. Mintha előre vetítődne, hogyan fogja életútját megtenni az egyénivé válás és a közösségi élet során.

 

Advent négy hete

Minden adventi hétnek megvan a maga szellemi segítője. Ők segítenek az erények befogadásában is.

Advent első hete – Igazságosság – Mihály arkangyal

„Mihály Arkangyal, borítsd rám védő szárnyaidat!”

A kétségbeesés kísértésének időszaka ez. Ekkor az igazságosság segít meglátni mindennek az isteni oldalát, és feltárja előttünk nehézségeink mélyebb értelmét.

Mihály arkangyal olyan intenzitással szeret, amit el sem tudsz képzelni, mialatt türelmesen segíti erőfeszítéseidet, míg csak a szeretet és a lelkesültség lángja fel nem lobban benned, lerombolva korlátaidat, felszabadítva téged! Arra szólít fel bennünket, hogy negatív energiánkat pozitívvá alakítva a béke, a szépség, a szeretet medrébe tereljük.

Mihály “tüze” sokkal több képes kifejezésnél. Szó szerint hamuvá égeti azokat a korlátokat, amelyek az élet eseményei által kiváltott indulatgomolyokként merülnek fel. Amikor szembenézel az igazsággal, sokszor érzed e tűz perzselését. Így például a szenvedélyes harag a változás hatékony hajtóerejévé válhat. Fogadd el, érezd, hogy elönt a hő, dühbe gurulsz, megnő az erőd! Amint megnyílik a szíved, a düh úgy alakul át, hogy te rálelhetsz a dolgok szeretetteljes megoldására. Ahányszor csak sikerül nem kívánt eseményeket pozitívvá alakítanod, elpusztítod kisszerű éned egy részét, és a nagyszerűt növeszted magadban.

Advent második hete – Mértékletesség – Melkizédek arkangyal

„Melkizédek Arkangyal, vértezz fel engem a Mértékletesség erejével!”

Ez a vágyak önző, mértéktelen megnövekedésének időszaka, így ezen a héten a mértékletesség az ember fegyvere. Mértékletesnek érdemes lenni az étkezésben, a gondolkodásban, a tévézésben és a fecsegésben, egyszóval mindenben.

Nagyon ajánlatos ezen a héten többszöri szóböjtöt tartani!

Sokan próbálnak minket veszekedésbe kergetni és szükségtelen érvelésekkel feldühíteni. Legyünk ebben is mértékletesek. Nem kell mindenáron az igazunkat hajtogatni, és ha úgy érezzük, a másik fél nem akar engedni, kérjük meg a vita felfüggesztésére, hogy most nem tudunk ebben a témában érdemileg nyilatkozni, térjünk rá vissza később. Amint a kísértés eltűnik, a dolog is jelentéktelenné lesz.

Ha a tudatosságunkat beszédünkre is kiterjesztjük, megszületik a megfontoltság erénye. Ilyenkor az ember először gondolkodik, aztán beszél.

Advent harmadik hete – Bátorság – Metatron arkangyal

„Metatron Arkangyal, a Bátorság szent erejét öntsd szívembe!”

Félelmek és aggodalmak időszaka. Az ember úgy éli meg ezt, mintha elvesztené lelki egyensúlyát. Úgy érezhetjük, hogy lelkünk három ereje, az Akarat, az Érzelem és a Gondolat nem működik összhangban, és nem szolgálnak minket. A három lelkierő szétválása félelemmel tölti el az embert. A félelem pedig olyan dolgokra késztethet, amit nem szeretnél megtenni.

Metatron – a felelőségvállalás arkangyala, Isten fő irattárosa avagy titkára, Héber legendák szerint nem volt mindig angyal, valaha halandó ember volt, és az Enoch nevet viselte. Metatron segítségünkre van, hogy kapcsolatba kerülhessünk igaz belsőnkkel és felsőbb énünkkel, ha megkérjük erre. A cél az, hogy megtisztítsuk értelmünket balhiedelmeinktől, és felkészítsük az igazság befogadására. Amíg nem ismered fel az igazságot, indulataid és előítéleteid sugallatára cselekszel.

Advent negyedik hete – Bölcsesség – Jézus

„Jézus, szívemet feléd kitárom. Kérlek, fogadj be Szíved Templomába!”

Az ember a szellemi világ küszöbéhez érkezik. Itt a legsűrűbb a sötétség! Lehetőségünk nyílik azonban új szellemi bölcsességek felvételére. Az ember belső magányosságot él meg. Ez a magány nem más, mint az a kozmikus üresség, melyet megtölthet a Szellem ereje. De ezt igaz szívvel és szeretettel érhetjük el, nem akaratossággal! Legyen kellő alázatunk a szellemi világok bölcsessége előtt, és engedjük magunkba azok erejét. Ez segíti a Karácsony szent ünnepének igazi szellemi megélését. Jézus pontosan tudja, milyen bölcsességre van szükségünk, hagyjuk hát vezetni magunkat általa. Ha Őt szíved szeretetében keresed, megtalálod.

 

Boldog Békés Ünnepeket Kívánunk!

 

Forrás: https://www.kozepbudaiwaldorf.hu/2017/12/12/advent-negy-hete/
                https://waldorf.bolcs.hu/advent-miszteriuma-es-az-erenyek

 






Vissza az előző oldalra!
Apáczai Waldorf Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola - Magyar